حماسه آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر

حماسه آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ترین اهداف  عملیات  در دوره جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱  صورت گرفت. این عملیات توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران  به فرماندهی علی صیاد شیرازی  و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی محسن رضایی انجام گرفت. همچنین، در این عملیات  که به آزادسازی ۵۰۳۸ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده انجامید  هویزه، پادگان حمید و جاده اهواز  خرمشهر نیز آزاد شد و در اختیار رزمندگان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

96 03 02 خرمشهر 250x166 حماسه آزادسازی خرمشهر

حماسه آزادسازی خرمشهر

 فتح خرمشهر انعکاس جهانی داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر از نظر سیاسی تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد این واقعه از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود. به همین دلیل از این روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نامگذاری کرده‌است.

96 03 02 خرمشهر دو 250x166 حماسه آزادسازی خرمشهر

مهم ترین اهدافی که در این عملیات دنبال می شد، عبارت بودند از:

 انهدام نیروی دشمن، حداقل بیش از دو لشکر.

  آزاد سازی حدود ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران؛ از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه و پادگان حمید.

   خارج نمودن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه دشمن.

 تامین مرز بین المللی (حدفاصل پاسگاه طلائیه تا شلمچه). 

  آزادسازی جاده اهواز – خرمشهر و خارج شدن جاده اهواز – آبادان از برد توپخانه دشمن.

نگاهی به اخبار و گزارش های منعکس شده از خبرگزاری ها، شبکه های مختلف تلویزیونی مطبوعات معتبر جهان درباره عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر نشان می دهد با وجود نگاه جانبدارانه و جهت دار در ارسال اخبار و اطلاعات یومیه در این باره جملگی این رسانه ها زبان اعتراف گشوده و با بهت و حیرت به شکست نیروهای عراقی در این عملیات اذعان کرده اند مطلب ذیل که با تلاش روابط عمومی سازمان حفظ نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس سپاه پاسداران تهیه شده نگاهی دارد به اخبار و مواضع رسانه های جهان پس از آزادسازی خرمشهر.
عملیات پیروز بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر پس از ۵۷۵ روزگردید، ضربه اساسی و تعیین کننده ای بر پیکر دشمن وارد ساخت و تمامی معادلات، و ذهنیت هایی را که درمورد توانایی و قابلیت های نظامی ایران وجود داشت، تغییر داد. بسیاری از کارشناسان نظامی تحلیل گران رسانه های خارجی، در برابر سرعت عمل و ویژگی های عملیاتی نیروهای ایرانی به هنگام فتح خرمشهر، غافلگیر، مبهوت و شگفت زده شدند.

2 نظر

پاسخ دهید